Kim jesteśmy?

Kinoteka wyrosła z tradycji trzech kin – dwóch (Młoda Gwardia oraz Przyjaźń), które otwarte zostały w 1955 roku wraz z Pałacem Kultury i Nauki oraz absolutnie wyjątkowego – Kina Dobrych Filmów „Wiedza”, utworzonego w 1960 roku.

Widownie kin Młoda Gwardia i Przyjaźń miały po 439 miejsc. Wyświetlano w nich te same filmy, co w innych polskich kinach, chociaż częściej niż w innych miejscach, pojawiały się tam tytuły dla bardziej wymagających kinomanów. Z kolei Kino Dobrych Filmów „Wiedza”, w zamyśle twórców miało być kinem eksperymentalnym, choć pierwotnie zakładano, iż miała to być sala odczytowa dla 405 słuchaczy. Od samego początku zainstalowany w niej był ekran oraz epidiaskop i filmowy aparat projekcyjny, pozwalające na pokazywanie przeźroczy i projekcje filmów. Eksperyment przeszedł najśmielsze oczekiwania twórców, a kino Wiedza stało się, jak wówczas je określano, najbardziej ambitnym kinem warszawskim. Prowadzone w nim były bowiem przeglądy filmów takich reżyserów, jak Federico Fellini czy Carlos Saura. Wieczorne pokazy zazwyczaj poprzedzane były krótką prelekcją (Majewski, Historia Warszawskich Kin, 2019) .

Kinoteka w dzisiejszym kształcie funkcjonuje od 2001 roku. Znajduje się w niej 8 sal kinowych różnej wielkości mieszczących od 48 do 294 miejsc (łącznie może zasiąść w nich 1410 osób), przestronne aule i hole, kawiarnia oraz bar kinowy. Socrealistyczny styl budynku PKiN, charakterystyczny wystrój sal kinowych łączących w sobie tradycję powojennej Warszawy z nowoczesnością to wyróżniki Kinoteki.

W 2021 roku wymienione zostały w Kinotece wszystkie ekrany (przy dofinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej), wymieniono i odnowiono fotele kinowe oraz wykładziny, zmodernizowano toalety i całą część gastronomiczną. Rozpoczęto również proces wymiany projektorów kinowych.

Współczesny repertuar obejmuje zarówno produkcje komercyjne jak i kino niezależne, studyjne i off-owe. Kinoteka jest głównym centrum/kinem dla wielu najważniejszych festiwali filmowych, m.in., festiwalu filmów dokumentalnych Millenium Docs Against Gravity, Festiwalu Młode Horyzonty, Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków, MFF WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie, czy Warszawskiego Festiwalu Filmów Koreańskich.

W 2023 roku Kinoteka zainicjowała cykl 46 pokazów plenerowych pod nazwą Kino Zachodzącego Słońca. W programie znalazło się zarówno ambitne kino środka, z którego znany jest repertuar Kinoteki, jak i największe hity festiwali.

Kinoteka należy do Sieci Kin Studyjnych oraz sieci europejskich kin Europa Cinemas, w ramach programu Unii Europejskiej „Media”. Celem Sieci Kin Studyjnych jest upowszechnianie kultury filmowej w szczególności poprzez rozpowszechnianie filmów o wysokich walorach artystycznych oraz podejmowanie działalności edukacyjnej adresowanej do młodej widowni kin. Z kolei celem Europa Cinemas są w szczególności: zwiększenie liczby filmów europejskich w ofercie kin, promowanie różnorodności w repertuarze filmów europejskich, czy też wspierania inicjatyw europejskich skierowanych do młodej widowni.

Warszawiaki to plebiscyt, który odbywa się pod patronatem prezydenta miasta stołecznego Warszawy, a zainaugurowany w 2014 r przez dziennikarza i warszawiaka Bartosza Kańtocha. Jego celem jest docenienie tego co najlepsze w stolicy i dla stolicy. Najważniejszą rolę w wydarzeniu odgrywają jednak mieszkańcy miasta, którzy zarówno zgłaszają swoje propozycje, jak i wybierają zwycięzców w głosowaniu finałowym.

W 8. edycji plebiscytu zajęliśmy 3. miejsce w kategorii „Wydarzenie Roku” inicjatywą „Sejmflix, wspólne oglądanie obrad w Kinotece”.

Kinoteka Klub

To miejsce dla prawdziwych
miłośników kina.

Dołącz do nas