To projekt fotograficzny FOTO ELVE czyli Anny Marii Bieleckiej – warszawskiej projektantki, fotografki i ilustratorki związany z uniwersum opisanym przez Profesora J.J.R. Tolkiena w jego popularnych powieściach opisujących Śródziemie.

Autorka zebrała grono wielbicieli literatury Tolkiena i stworzyła przestrzeń, która sprawiła, że świat opisany przez Profesora w jego kultowych pozycjach: „Władcy Pierścieni”, „Hobbicie” czy „Silmarillionie” stał się bardziej rzeczywisty. Modelki i modele wcielili się w postacie ikoniczne lub stworzyli własne, także budujące tamten świat. Do każdego portretu dołączona jest historia postaci encyklopedyczna lub fabularna, która dopełnia koncepcji. Warunek był jeden, każda postać musiała mieć konkretne zajęcie czy profesję. Można więc nie tylko elfów czy krasnoludów obejrzeć, ale także poczytać o ich codziennym życiu.

Fotografie do projektu wykonano w wymarzonych sceneriach. Krasnoludzką Morię i Erebor autorka odnalazła w Kopalni Soli oraz w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. Elfy były fotografowane między innymi w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego, czy w warszawskich i krakowskich parkach. Swoich wnętrz użyczyły także Kuźnia Wodna w Oliwie – Muzeum Miasta Gdańska, Muzeum Domu Śląskiego w Ziębicach a także lubiane restauracje w Warszawie czy w Kłodzku.

Zdjęcia do projektu trwały rok, sesje zdjęciowe wymagały szczególnego przygotowania modeli, z których większość stworzyła własne stroje na potrzeby projektu. Autorka wykonała szereg map, uzupełniając plenery w niezbędne elementy scenografii. Przy wsparciu wielbicieli literatury Profesora Tolkiena a także grupy rekonstrukcyjnej „Powrót Bractwa Śródziemia” wykreowano prawie filmowe kadry.

Post produkcję zdjęć powierzono Kasi Skrzypek „Foto Forge” zaś nad redakcją i korektą czuwała Katarzyna Poryszko, „Strażniczka Słów”. W tej chwili Anna Maria pracuje nad drugą edycją projektu fotografując między innymi na Zamku w Grodźcu oraz w hobbickiej norce w Brennej.

Na wystawę składa się 36 obrazów i tyle samo historii, można ją obejrzeć w lustrzanym foyer na pierwszym piętrze. „EA! Niech się stanie” to cytat z Silmarillionu, opisuje chwilę, w której muzyka wyśpiewana przez Ainurów, duchy stworzenia nabrała kształtu i stała się światem rzeczywistym, domem dla elfów, ludzi i wielu innych różnorodnych istot. I do tego świata serdecznie zapraszamy.