Druga edycja Festiwalu Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni LET’S DOC już w kwietniu w Warszawie

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy zaprasza uczniów i uczennice na drugą edycję Festiwalu Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni LET’S DOC, która odbędzie się w Warszawie w dniach 13–20 kwietnia 2024 roku w Kinotece oraz w formie online od 14 kwietnia do 5 maja 2024 roku na platformie vod.warszawa.pl. Nauczycielki i nauczyciele mogą już zapisywać swoje klasy na warsztaty i pokazy festiwalowe. Oferta szkolna jest dopasowana do poziomu nauczania i podstawy programowej z wielu przedmiotów.

Festiwal LET’S DOC jest jedynym w swoim rodzaju wydarzeniem filmowym w Polsce, którego program składa się wyłącznie z filmów dokumentalnych dla młodej widowni w wieku od 10 do 18 lat. Pierwsza edycja Festiwalu LET’S DOC udowodniła, że młodzi ludzie lubią oglądać kino dokumentalne.

Zależy nam, by to, co oglądają na ekranie nasi widzowie, było jak najbliższe rzeczywistości. Pokazujemy kino tworzone z odpowiedzialnością, w którym reżyserzy i reżyserki przedstawiają swoich bohaterów z wrażliwością i rzetelnością. Z naszych doświadczeń wynika, że film dokumentalny jest także bardzo efektywnym narzędziem do pracy edukacyjnej i pretekstem do poruszania ważnych tematów, takich jak relacje rodzinne i rówieśnicze, stereotypy kulturowe, wyzwania związane z niepełnosprawnością, migracją, kryzysem klimatycznym – mówi Katarzyna Ślesicka, dyrektorka festiwalu i kierowniczka działu edukacji Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.

Młodzi ludzie, widząc przedstawione na ekranie rozterki swoich rówieśników, angażują się w dyskusje, wykazując nie tylko empatię względem bohaterów, lecz także samych siebie. Każda z takich rozmów daje młodym poczucie wspólnoty i wiarę w to, że rzeczywistość, mimo że bywa trudna i złożona, można zmieniać i kształtować.

REZERWACJA POKAZÓW DLA SZKÓŁ: FORMULARZ

Wszystkie pokazy szkolne odbywają się w Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Każdemu z filmów towarzyszy prelekcja lub rozmowa po projekcji prowadzona przez edukatorów będących ekspertami w dziedzinie związanej w tematem filmu. Program jest przeznaczony dla szkół podstawowych (klasy IV–VIII) i ponadpodstawowych (klasy I–IV). Cena biletu dla jednej osoby: 10 zł. Opiekunowie nie płacą za pokaz.

REZERWACJA POKAZÓW

Izabela Wyciszkiewicz

REZERWACJA WARSZTATÓW DLA SZKÓŁ: FORMULARZ

Wszystkie warsztaty trwają 90 minut i odbywają się w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy (Al. Ujazdowskie 20, Warszawa). W warsztatach może uczestniczyć tylko jedna klasa. Cena za warsztat dla jednej klasy wraz z opiekunami: 500 zł.

REZERWACJA WARSZTATÓW

Monika Górska

ZAPISY NA SEMINARIUM DLA NAUCZYCIELI: FORMULARZ

Seminarium „Dokumentalne filmy krótkometrażowe dla dzieci i młodzieży. Krótki metraż – długofalowe efekty” Odbędzie się 7 marca 2024 w Warszawie. Zaprezentujemy na nim najwartościowsze krótkometrażowe filmy dokumentalne dla młodej widowni i omówimy sposoby ich wykorzystania w pracy dydaktycznej i psychoedukacyjnej. Miejsce i godziny seminarium zostaną podane w późniejszym terminie i będą dostępne na stronie letsdoc.pl.

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy to warszawska instytucja zajmująca się filmem, realizująca ważne zadania związane z upowszechnianiem kultury i edukacją filmową. Organizujemy projekcje i dyskusyjne kluby filmowe, koncerty muzyki filmowej, wystawy, warsztaty dla dzieci i młodzieży, panele i konferencje, tworzymy programy edukacyjne i jesteśmy obecni w internecie poprzez platformę vod.warszawa.pl. Działamy w Alejach Ujazdowskich 20, a za trzy lata otworzymy ponownie kino Tęcza na Żoliborzu.

Zachęcamy twórców do tworzenia filmów dokumentalnych dla dzieci i młodzieży w ramach programu SKOK W DOK. Laboratorium Pomysłów Dokumentalnych, producentów i nadawców telewizyjnych, fundusze filmowe, dystrybutorów, do ich realizacji i wprowadzania na rynek (poprzez pitchingi i Forum Filmu Dokumentalnego dla Młodej Widowni organizowane corocznie podczas festiwalu Millenium Docs Against Gravity), nauczycieli i rodziców do wykorzystywania takich filmów w edukacji (udostępniamy filmy i materiały edukacyjne, organizujemy warsztaty i kursy). Jesteśmy organizatorem Festiwalu Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni LET’S DOC.