Nieodżałowany David Lynch dla wielu pozostaje najważniejszym reżyserem w ich życiu. W Kinotece zapraszamy Was w letnią podróż przez twórczość tego fascynującego autora.

W ramach przeglądu Lato z Davidem Lynchem pokażemy zarówno najbardziej znane filmy reżysera, jak i mniej znane projekty, a także dokumenty przedstawiające jego osobę. W czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu, w weekendy, zapraszamy do wspólnego nadrabiania dzieł zmarłego w lutym mistrza.

21 czerwca, godz. 18:00 – „Zagubiona autostrada”

Wymykający się łatwemu zrozumieniu i prostym wytłumaczeniom, kinofilski hołd dla kina noir i twórczości wielkich reżyserów przeszłości, takich jak Alfred Hitchcock, Maya Deren czy Robert Aldrich, z wybitną ścieżką dźwiękową stworzoną przez Angelo Badalamentiego oraz Trenta Reznora.

Saksofonista Fred (Bill Pullman w jednej ze swoich najlepszych ról) i jego żona Renée (Patricia Arquette) zaczynają otrzymywać tajemnicze wiadomości i kasety VHS. Jedna z nich okazuje się zawierać nagranie muzyka stojącego nad rozczłonkowanym ciałem partnerki; wkrótce po jej odtworzeniu bohater zostaje aresztowany i skazany na śmierć za morderstwo. Kilka dni później okazuje się jednak, że w celi znajduje się zamiast niego skonsternowany młody mechanik Pete (Balthazar Getty). To dopiero początek dziwnych wydarzeń, zawijających się w filmową wstęgę Möbiusa.

22 czerwca, godz. 18:00 – „Prosta historia”

„Prosta historia” to oparta na autentyczny wydarzeniach historia Alvina Straighta, który postanawia rozliczyć się i pogodzić z przeszłością. By spotkać się ze swoim schorowanym bratem wyrusza małym ciągnikiem do kosiarki w kilkusetmilową podróż przez całą Amerykę. Ten najmniej „lynchowski” z filmów Davida Lyncha, ale wciąż dowód jego wszechstronności i maestrii, to liryczna podróż w głąb ludzkiej duszy, przypowieść o istnieniu i przemijaniu, a także wzruszający portret człowieka u schyłku życia.

O swoim nietypowym filmie Lynch mówił następująco: Wiem, że ten film w niczym nie przypomina moich poprzednich. Ale ludzie w swoich wyborach często kierują się emocjami. Tak właśnie było ze mną. Scenariusz „Prostej historii” poruszył mnie do głębi. Zafrapował mnie zwłaszcza motyw przebaczenia.

28 czerwca, godz. 18:00 – „Dumbland”

Stworzony na zamówienie portalu Shockwave.com animowany miniserial, składający się z ośmiu kilkuminutowych odcinków, tworzonych niemal w całości (poza dubbingiem niektórych postaci) samodzielnie przez reżysera na jego domowym komputerze. „Dumbland” albo w luźnym tłumaczeniu na język polski: „Debiland”, to wypełniona przemocą, humorem fekalnym oraz bluzgami parodia white trash. W krótkich scenach z życia spędzamy pół godziny z głową rodziny – Randym, jego synem Sparkym, bezimienną żoną (ofiarą codziennej przemocy domowej), a także ich sąsiadami i znajomymi. Jednocześnie całość wypełniona jest ulubionymi tematami twórcy „Twin Peaks” – kryjącymi się na przedmieściach tajemnicami, tkwiącym w ludziach złem oraz determinizmem ludzkich losów.

Do zestawu bonusowo jest dołączony krótki film dokumentalny o Davidzie Lynchu pt. „Portret: David Lynch” w reż. Pierre-Henriego Giberta.

UWAGA! Jakość prezentacji filmów jest uzależniona od jakości materiałów oryginalnych. Do zestawu bonusowo jest dołączony krótki film dokumentalny o Davidzie Lynchu pt. „Portret: David Lynch”.

Całość trwania zestawu: 61 minut (32 minuty shortów + 29 minut bonusowego krótkometrażowego filmu dokumentalnego o reżyserze)

29 czerwca, godz. 18:00 – „Mulholland Drive”

Uwodzicielska i przerażająca wizja fabryki snów w Los Angeles Davida Lyncha to jedno z prawdziwych arcydzieł nowego tysiąclecia; opowieść o miłości, zazdrości i zemście jak żadna inna. Blondynka Betty Elms dopiero co przybyła do Hollywood, aby zostać gwiazdą filmową, kiedy spotyka enigmatyczną brunetkę cierpiącą na amnezję. W międzyczasie, gdy ta dwójka stara się rozwikłać tożsamość drugiej kobiety, filmowiec Adam Kesher wpada w kłopoty w trakcie castingu do swojego najnowszego projektu.

W zrealizowanej w 2016 roku ankiecie BBC Culture przeprowadzonej wśród 177 krytyków filmowych z całego świata, “Mulholland Drive” zostało uznane za najlepszy film XXI wieku.

26 KWIETNIA Po seansie odbędzie się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego Pełna Sala. Zostańcie na dyskusji, bo “Mulholland Drive” jest wręcz skrojone pod długie rozmowy!