



DKF Pełna Sala: Pacifiction | 6.04 (6 kwietnia o 18:00)
Scenariusz:
Albert Serra
Reżyseria:
Albert Serra
Obsada:
Benoît Magimel, Pahoa Mahagafanau, Montse Triola, Marc Susini
Czas trwania:
165 min. + spotkanie
Wersja językowa:
francuski, angielski, portugalski, tahitański
Napisy:
polskie
Kraj produkcji:
Hiszpania / Francja / Niemcy /Portugalia
Rok produkcji:
2022
Gatunek:
dramat
Kup bilet / WYBIERZ GODZINĘ
-
06
czwartek
kwietnia
Opis filmu
Zapraszamy na trzecie spotkanie naszego Dyskusyjnego Klubu Filmowego Pełna Sala w warszawskiej Kinotece. Tym razem wspólnie obejrzymy PACIFICTION Alberta Serry, jednego z najważniejszych reżyserów współczesnego kina europejskiego. Porozmawiamy o politycznych narracjach, ich miejscu w slow cinema i tym, jaką wizję ma na nie kataloński reżyser. Spotkanie poprowadzi Julia Palmowska z Pełna Sala.
Projekcję poprzedzi krótki wstęp, a po seansie odbędzie się dyskusja wokół filmu.
Kiedy: 6 kwietnia, 18:00
O filmie:
W swoim najnowszym filmie Albert Serra wyrusza na Tahiti, którego pejzaże przypominają lunatyczną krainę, przestrzeń z pogranicza słodkiego marzenia sennego i dusznego koszmaru. Pacifiction obezwładnia już od pierwszej sceny – długiego travellingu przedstawiającego rozgrzane do czerwoności niebo nad oceanem i portem pełnym kontenerowców. Ich przytłaczająca obecność jest jednym z łączników polinezyjskiej wyspy ze światem naszej cywilizacji. A może raczej czegoś, co z niej pozostało. Przewodnikiem po tym raju utraconym jest De Roller (Benoît Magimel), Wysoki Komisarz Republiki zarządzający archipelagiem w imieniu francuskich władz. Ubrany niczym Fitzcarraldo w nieskazitelnie biały garnitur, dużo mówi i stara się być skutecznym pośrednikiem między imperium a miejscową ludnością, wśród której zaczyna krążyć plotka o powrocie wciąż żywego w Polinezji koszmaru – wznowieniu prowadzonych przez Francję prób nuklearnych. Pacifiction to kino totalne i hipnotyzujące. Podobnie jak cała twórczość katalońskiego reżysera przesiąknięte jest ironią, gorzkim romantyzmem oraz atmosferą dekadencji. Historia pełna jest filmowych nawiązań (m.in. do Fassbindera i F. F. Coppoli) i ma formę egzystencjalno-politycznego, chandlerowskiego z ducha kryminału.
DKF Pełna Sala będzie się odbywać cyklicznie w każdy pierwszy czwartek miesiąca (z możliwymi modyfikacjami względem kalendarza świątecznego).