maraton
LGBTQIA+ od 15 lat Napisy Dolby Digital

Turkusowa suknia (The Blue Caftan)

Scenariusz:

Maryam Touzani, Nabil Ayouch

Reżyseria:

Maryam Touzani

Obsada:

Lubna Azabal, Saleh Bakri, Ayoub Missioui

Czas trwania:

118 min.

Napisy:

polskie

Kraj produkcji:

Belgia, Dania, Francja, Maroko

Rok produkcji:

2022

Gatunek:

obyczajowy/romans

Ocena: (średnia ocena: 0.0)

Kup bilet / WYBIERZ GODZINĘ

Opis filmu

Obsypany nagrodami na światowych festiwalach film „Turkusowa suknia” jest wzruszającą, pełną lokalnego, marokańskiego kolorytu opowieścią o różnych odcieniach miłości. Tunezyjska reżyserka Maryam Touzani z dużą czułością i subtelnością portretuje swoich bohaterów, koncentrując się na detalach, gestach, spojrzeniach.

Film znalazł się na shortliście do Oscarów 2023.

Mina i Halim, małżeństwo z wieloletnim stażem, prowadzi niewielki zakład krawiecki w marokańskim mieście Sala. O talencie mężczyzny, a zwłaszcza niezwykłym hafcie, jakim ozdabia tradycyjne, szyte przez siebie stroje, jest na tyle głośno, że kolejne zamówienia znacznie przekraczają jego możliwości.

Sytuacja zmusza Halima, by zatrudnił młodego pomocnika, choć początkowo nie jest do tego przekonany. Ostatecznie pod jego skrzydła trafia Youssef, dla którego praktyka u boku mistrza w swoim fachu, za jakiego uchodzi starszy z mężczyzn, jest wielką szansą. Przyglądanie się codziennej żmudnej pracy Halima to dla niego nie tylko możliwość doskonalenia własnych umiejętności, ale też lekcja cierpliwości oraz pokory.

Tym cenniejsze, że z każdym dniem bohaterowie nabierają do siebie większego zaufania i zaczyna ich łączyć coraz bliższa więź, co nie pozostaje niezauważone przez Minę.

Zdjęcia i Wideo