Jaja w tropikach
- Oryginalny tytuł:
- Tropic Thunder
- Język oryginału:
- EN
- Reżyseria:
- Ben Stiller
- Obsada:
- Ben Stiller, Robert Downey Jr., Jack Black, Jay B
- Wersja językowa:
- angielski, mandaryński
- Napisy:
- polskie
- Kraj produkcji:
- USA
- Data premiery:
- 24.04.2026
- Gatunek:
- komedia
- Czas trwania filmu:
- 107 min
- Czas trwania reklam:
- 3 min

Opis filmu
Pokaz w ramach cyklu Freaks & Geeks, najśmieszniejszych amerykańskich komedii XXI wieku. Przed seansem odbędzie się prelekcja.
Spokojnie jak na wojnie – mogliby zakrzyknąć poprzebierani w mundury bohaterowie Jaj w tropikach i przez pewien czas mieliby ku temu solidne podstawy. Choć na własnej skórze odczuwają wilgoć wietnamskich lasów, a w dłoniach pewnie dzierżą karabiny, „groza” i „poświęcenie” to dla nich terminy znane wyłącznie z kart scenariusza tej karykaturalnej wersji filmu wojennego.
Stojący za kamerą Ben Stiller wie swoje: najlepsze gatunkowe pastisze to te konsekwentnie kroczące po śladach dzieł, z których się nabijają. Wzięty na warsztat Czas apokalipsy Francisa Forda Coppoli staje się w rękach scenarzystów czymś dla ciała i czymś dla ducha – naraz paliwem kolejnych gagów i motorem zaskakujących przemian charakterów – a klasyczny dla gatunku schemat transformacji chłopców w mężczyzn nabiera u Stillera wymiaru branżowej autoterapii.
Wulgarne i bezkompromisowe w każdej ekranowej sekundzie Jaja w tropikach zapisały się w dziejach X muzy jako arcydzielna satyra na hollywoodzkie podporządkowanie komercji i piramidalne ego bożków filmowego przemysłu. Zjawiskowe aktorskie tour de force Toma Cruise’a dostajecie w tzw. gratisie. UWAGA: Pokaz w szokująco zabawnej wersji reżyserskiej.
