Filmowe Piątki z Klasą

Święto kino dokumentalnego dla młodzieży!

Z klasą do kina na 21. edycję Millennium Docs Against Gravity!W tym roku podczas festiwalu aż sześciu projekcjom filmów w warszawskiej Kinotece będą towarzyszyły specjalne spotkania edukacyjne z osobami eksperckimi! Pozwolą pogłębić poruszane w filmach zagadnienia – od ekologii, przez współczesne media, różnorodność kulturową, aż po aktywizm. Cena biletu od osoby uczniowskiej to zniżkowe 16 zł. Nauczyciele, którzy przyjdą na film z podopiecznymi, otrzymają specjalnie przygotowane materiały edukacyjne do dodatkowej pracy z młodzieżą w szkole. Klasę można zapisać albo na cały cykl lub na poszczególne projekcje i spotkania, wysyłając zgłoszenie na: akademia@againstgravity.pl

Wybrane filmy pozwalają zrozumieć charakter zmian społecznych i kulturowych, które wpływają obecnie na życia młodych ludzi. Rozbudzają ciekawość mechanizmów rządzących współczesnym światem. Zachęcają do przyjęcia aktywnej postawy w życiu społecznym. Zagadnienia poruszane w filmach zostaną pogłębione w ramach spotkań z osobami eksperckimi z wykształceniem i doświadczeniem psychologicznym, trenerskim w zakresie antydyskryminacyjnym, edukacji wielokulturowej, medialnej i filmowej. Zapraszamy!

Program jest objęty rekomendacją merytoryczną redakcji magazynów „Newsweek Psychologia Dziecka” i „Newsweek Psychologia Nastolatka”.

Przedpremiera 21. festiwalu MDAG: „Efekt Youtube’a” dla osób nauczycielskich!

W ramach Rady Nauczycielskiej Akademii Dokumentalnej – przedpremierowo 5 kwietnia, o godz. 16 w Kinotece odbędzie się specjalny, ekskluzywny pokaz filmu „Efekt Youtube’a” („The Youtube Effect”) Alexa Wintera dla naczycieli_lek i pedagogów_żek. Po projekcji szkolenie poprowadzą Zuzanna Piechowicz, związana od 2008 roku z Radiem TOK FM, która jako trenerka prowadzi warsztaty z profilaktyki zdrowia psychicznego, komunikacji i kreatywności, oraz Małgorzata Bazan, nauczycielka konsultantka Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń. Film będzie miał Polską Premierę w ramach 21. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity, który w tym roku obędzie się w dniach 10-19 maja w kinach i 21 maja – 3 czerwca online.

ZAPISY TUTAJ

Program spotkań dla młodzieży w ramach 21. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity:

piątek 10 maja, Kinoteka 7, godz. 12

Spotkanie edukacyjne Jak mądrze korzystać z YouTube’a i innych mediów społecznościowych?

Po filmie “Efekt YouTube’a” (“The Youtube Effect”), reż. Alex Winter

Obszary tematyczne: media, popkultura, zdrowie w sieci internetowej, krytyczne odczytanie przekazów medialnych

Założony w 2005 roku YouTube szybko stał się jedną z najpotężniejszych internetowych platform umożliwiających demokratyczne upublicznianie filmów w internecie i wkrótce… maszynką do zarabiania pieniędzy. Zapewniając łatwy i szybki dostęp do wiadomości czy rozrywki, jest również źródłem dezinformacji. Film pokazuje blaski i cienie serwisu oraz to, jak korzystanie z niego zmieniło nasze życie. Jak mądrze korzystać z tego serwisu i z innych mediów społecznościowych? Co musimy wiedzieć, aby ustrzec się przed manipulacjami?

Gościni: Kaja Klimek – dra kulturoznawstwa, edukatorka, tłumaczka, krytyczka filmowa i popkulturowa

poniedziałek 13 maja, Kinoteka 7, godz. 12

Spotkanie edukacyjne Kim jest osoba uchodźcza? Jak możemy pomóc?

Po filmie “Las”, reż. Lidia Duda

Obszary tematyczne: prawa człowieka, psychologia, aktywizm, proaktywna postawa w życiu społecznym

Partner: Polska Akcja Humanitarna

W filmie Lidii Dudy wielka polityka puka do drzwi domu bohaterów filmu – Asia i Marka, którzy po studiach zamieszkali przy wschodniej granicy Polski – w Puszczy Białowieskiej. Chcieli w idylli wychowywać trójkę dzieci. Jednak pewnego dnia w oswojonym lesie pojawili się Obcy, Inni, Uchodźcy – niechciani i w Polsce i na Białorusi. Kim są Uchodźcy przybywający do naszego kraju? Jak możemy ich zrozumieć i sprawić, aby ich los stał się lepszy?

Gościni: Julia Orłowska – specjalistka ds. edukacji z Zespołu Edukacji Globalnej Polskiej Akcji Humanitarnej

wtorek 14 maja, Kinoteka 7, godz. 12

Spotkanie edukacyjne Kto odpowiada za kryzys klimatyczny? Jak mu mądrze przeciwdziałać?

Po filmie “Pewnego razu w lesie” (“Once Upon a Time in a Forest”), reż. Virpi Suutari

Obszary tematyczne: ekologia, przyroda, aktywizm, proaktywna postawa w życiu społecznym

W tym pięknym filmie dwie przyjaciółki angażują się w aktywistyczną walkę o zaprzestanie wycinki dziewiczych lasów w Finlandii. Biznes i politycy próbują przedstawić je jako przykład obywatelskiego nieposłuszeństwa. Po jakie narzędzie możemy sięgnąć w walce o lepszą przyszłość dla planety? Pomocna będzie wiedza o czynnikach, które wywołały kryzys. Czego jeszcze powinniśmy się nauczyć, aby mądrze angażować w aktywizm klimatyczny?

Gościni: Monika Szewczyk-Wittek – wykładowczyni, autorka projektów edukacyjnych i specjalistka od komunikacji

środa 15 maja, Kinoteka 7, godz. 12

Spotkanie edukacyjne Czym jest płeć i jak ją zrozumieć?

Po filmie “To od zawsze ja” (“It’s Always Been Me”), reż. Julie Bezzera Madsen

Obszary tematyczne: psychologia, empatia, prawa człowieka

Max i Bastian nie utożsamiają się z płcią przypisaną im przy urodzeniu. Max mówi, że jest transpłciowym chłopcem. Bastian często utożsamia się z płcią żeńską. Przyjmowane blokery hormonów pozwalają im zyskać na czasie i podjąć przemyślaną decyzję o tym, jak ich ciało zostanie ukształtowane w okresie dojrzewania. Jak osoby rówieśnicze mogą być wsparciem w trudnym procesie odkrywania i uzgadniania płci? Jaką rolę pełni pomoc rodziny i szkoły? Czym jest niebinarność?

Goście:

Michał Tęcza – seksuolog, edukator seksualny, trener antydyskryminacyjny

Michał Sawicki – psycholog, seksuolog i psychoterapeuta

czwartek 16 maja, Kinoteka 7, godz. 12

Spotkanie edukacyjne Osoby fajterskie. O dzielności nie tylko w sporcie

Po filmie “JessZilla”, reż. Emily Sheskin

Obszary tematyczne: psychologia, równouprawnienie, rozwój jednostki, relacje z najbliższymi, sport

Mieszkająca w New Jersey Jesselyn Silva to trzykrotna mistrzyni w kategorii juniorów w boksie. Jej celem jest olimpijski medal. Ojciec stara się wspierać marzenia córki. Ale Jesselyn będzie musiała zmierzyć się wkrótce z dużo bardziej groźnym przeciwnikiem niż rywalki na ringu. Co to znaczy odnieść sukces? Czy płeć, pochodzenie, kolor skóry wpływają na szanse w sporcie i w życiu? Czy dziś nadal funkcjonują stereotypy dotyczące dziewczyn zawodowo uprawiających sport? Co pozwala nam uwierzyć w zwycięstwo?

Gościni: Dominika Cieślikowska – psycholożka i trenerka umiejętności antydyskryminacyjnych, współpracuje z redakcją „Newsweek Psychologia”

piątek 17 maja, Kinoteka 7, godz. 12

Spotkanie edukacyjne Co warto wiedzieć na temat historycznego kontekstu konfliktu izraelsko-palestyńskiego?

Po filmie “Nie chcemy innej ziemi” (“No Other Land”), reż. Basel Adra, Hamdan Ballal, Yuval Abraham, Rachel Szor

Obszary tematyczne: prawa człowieka, wojna, proaktywna postawa w życiu społecznym, historia

Adra, prawnik i dziennikarz, który urodził się i wychował w Masafer Yatta na Zachodnim Brzegu, którego mieszkańcy toczą prawną batalię o zachowanie swojej wioski, oraz Yuval Abraham, żydowski dziennikarz, tworzą duet. Ich palestyńsko-izraelski filmowy kolektyw kręcił wydarzenia w wiosce przez pięć lat. Każdego dnia starają się pomóc mieszkańcom Masafer Yatta i opowiedzieć światu o ich tragedii. Jak film i poznanie historii mogą pozwolić nam poznać szerszy kontekst konfliktu izraelsko-palestyńskiego i myśleć o pokoju?

Gościni: dra Dominika Blachnicka-Ciacek – antropolożka migracji, socjolożka wizualna, była obserwatorka praw człowieka i polska koordynatorka Ekumenicznego Programu Współtowarzyszenia w Palestynie i Izraelu. Adiuntka na Wydziale Socjologii UW.

Klasę można zapisać albo na cały cykl lub poszczególne projekcje i spotkania, wysyłając maila na: akademia@againstgravity.pl Zapraszamy!

Cykl edukacyjny 21. Festiwal Filmowego Millennium Docs Against Gravity jest częścią całorocznego programu edukacyjnego Akademii Dokumentalnej. Więcej informacji: www.akademiadokumentalna.pl

Zapisz klasę na pokaz

Wyślij zgłoszenie na adres: 

Organizatorami Filmowych Piątków z Klasą. Akademii Dokumentalnej w Kinotece są: Against Gravity, Fundacja Okonakino, Akademia Dokumentalna, Kinoteka. Partnerami projektu są Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Rekomendacja merytoryczna: redakcja „Newsweek Psychologia Dziecka” i „Newsweek Psychologia Nastolatka”.

Więcej informacji o projektach Akademii Dokumentalnej: https://www.akademiadokumentalna.pl