ZIMA W MIEŚCIE 2017
wkrótce od 12 lat Napisy Dolby Digital

Jackie

premiera
2017.02.03

Scenariusz:

Noah Oppenheim

Reżyseria:

Pablo Larraín

Obsada:

Natalie Portman, Peter Sarsgaard, Greta Gerwig

Czas trwania:

95 min.

Wersja językowa:

angielska| napisy: polskie

Kraj produkcji:

USA, Chile

Rok produkcji:

2016

Gatunek:

biograficzny/dramat

Nagrody: Najlepsza aktorka w dramacie - Natalie Portman (nominacja)

Ocena: (średnia ocena: 7.5)

Opis filmu

Jacqueline Bouvier Kennedy ma 34 lata, kiedy jej mąż zostaje wybrany na Prezydenta Stanów Zjednoczonych. Elegancka i stylowa, od razu staje się globalną ikoną, jedną z najbardziej znanych kobiet na świecie. Jej intuicja i smak w kwestiach mody, sztuki i wystroju wnętrz są powszechnie podziwiane. Jednak 22 listopada 1963 roku poukładany świat Pierwszej Damy rozsypuje się na kawałki. Podczas wyborczej podróży do Dallas, ginie John F. Kennedy, a pogrążona w żałobie Jacqueline, na pokładzie Air Force One, powraca do Waszyngtonu. Mierząc się z tragedią, postanawia kontynuować dzieło męża. W ciągu kilku dni nie tylko dopisze triumfalny koniec do mitu JFK, ale też ugruntuje legendę, której na imię... Jackie.

Pełen sugestywnych momentów film stanowi reżyserski triumf Larraina. Prawdziwie błyszczy jednak w „Jackie” nie on, ale wcielająca się w tytułową bohaterkę Natalie Portman. Amerykańska aktorka potrafi po mistrzowsku oddać, pogłębiające się z każdą chwilą, skomplikowanie swojej postaci. Niezależnie od spajającej jej osobowość chłodnej elegancji, ekranowa Jackie potrafi być na przemian ironiczna i troskliwa, wrażliwa i kokieteryjna. Trudno oprzeć się wrażeniu, że Portman unieśmiertelniła na ekranie nie tylko Jacqueline Kennedy, lecz także samą siebie. Za sprawą brawurowej kreacji najpewniej na zawsze stała się częścią mitu, który bierze na warsztat film Larraina.

Fenomenalna Portman w przenikliwym portrecie Pierwszej Damy. Nie spodziewałem się, że „Jackie” będzie aż tak doskonałą biografią. Przenikliwą, przejmującą i w 100 proc. odkrywającą duszę głównej bohaterki. Chilijczyk Pablo Larraín zanurza film w paradokumentalnej manierze, ocierając się jednak momentami o poetykę przypominającą filmowe wyznania Malicka. To co zaś na ekranie pokazuje Natalie Portman zasługuje na każdą możliwą aktorską nagrodę. Przewiduję Oscara.
Filmweb

Natalie Portman błyszczy, swoją dykcją i manierą bycia zawłaszczając ekran tylko dla siebie. Jej portret Jackie Kennedy jest przy tym na tyle zniuansowany, pełen wewnętrznie sprzecznych emocji, wynikających z trudnej sytuacji, w której znalazła się jej bohaterka, że możemy spodziewać się co najmniej Oscarowej nominacji za tę porywającą rolę.
Kino

Dla Natalie Portman „Jackie” to osiągnięcie na miarę „Czarnego łabędzia”.
New York Daily News

W walce o Oscary Natalie Portman właśnie wysunęła się na prowadzenie.
JoBlo

Gwarantuje dreszcz emocji.
New Yorker

Stylowa i niezwykle inteligentna próba uczłowieczenia legendy.
Screen International

Zdjęcia i Wideo

Komentarze

dodaj komentarz
""