Cienie
OSCARY 2017 od 12 lat Napisy Dolby Digital

Jackie

Scenariusz:

Noah Oppenheim

Reżyseria:

Pablo Larraín

Obsada:

Natalie Portman, Peter Sarsgaard, Greta Gerwig

Czas trwania:

95 min.

Wersja językowa:

angielska| napisy: polskie

Kraj produkcji:

USA, Chile

Rok produkcji:

2016

Gatunek:

biograficzny/dramat

Nagrody: Najlepsza aktorka pierwszoplanowa - Natalie Portman (nominacja) Najlepsza muzyka oryginalna - Mica Levi (nominacja) Najlepsze kostiumy - Madeline Fontaine (nominacja) Najlepsza aktorka w dramacie - Natalie Portman (nominacja)

Ocena: (średnia ocena: 6.1)

Kup bilet / Rezerwuj

Opis filmu

3 NOMINACJE DO OSCARÓW:
Najlepsza aktorka pierwszoplanowa - Natalie Portman
Najlepsza muzyka oryginalna - Mica Levi
Najlepsze kostiumy - Madeline Fontaine

Jacqueline Bouvier Kennedy ma 34 lata, kiedy jej mąż zostaje wybrany na Prezydenta Stanów Zjednoczonych. Elegancka i stylowa, od razu staje się globalną ikoną, jedną z najbardziej znanych kobiet na świecie. Jej intuicja i smak w kwestiach mody, sztuki i wystroju wnętrz są powszechnie podziwiane. Jednak 22 listopada 1963 roku poukładany świat Pierwszej Damy rozsypuje się na kawałki. Podczas wyborczej podróży do Dallas, ginie John F. Kennedy, a pogrążona w żałobie Jacqueline, na pokładzie Air Force One, powraca do Waszyngtonu. Mierząc się z tragedią, postanawia kontynuować dzieło męża. W ciągu kilku dni nie tylko dopisze triumfalny koniec do mitu JFK, ale też ugruntuje legendę, której na imię... Jackie.

Pełen sugestywnych momentów film stanowi reżyserski triumf Larraina. Prawdziwie błyszczy jednak w „Jackie” nie on, ale wcielająca się w tytułową bohaterkę Natalie Portman. Amerykańska aktorka potrafi po mistrzowsku oddać, pogłębiające się z każdą chwilą, skomplikowanie swojej postaci. Niezależnie od spajającej jej osobowość chłodnej elegancji, ekranowa Jackie potrafi być na przemian ironiczna i troskliwa, wrażliwa i kokieteryjna. Trudno oprzeć się wrażeniu, że Portman unieśmiertelniła na ekranie nie tylko Jacqueline Kennedy, lecz także samą siebie. Za sprawą brawurowej kreacji najpewniej na zawsze stała się częścią mitu, który bierze na warsztat film Larraina.

Fenomenalna Portman w przenikliwym portrecie Pierwszej Damy. Nie spodziewałem się, że „Jackie” będzie aż tak doskonałą biografią. Przenikliwą, przejmującą i w 100 proc. odkrywającą duszę głównej bohaterki. Chilijczyk Pablo Larraín zanurza film w paradokumentalnej manierze, ocierając się jednak momentami o poetykę przypominającą filmowe wyznania Malicka. To co zaś na ekranie pokazuje Natalie Portman zasługuje na każdą możliwą aktorską nagrodę. Przewiduję Oscara.
Filmweb

Natalie Portman błyszczy, swoją dykcją i manierą bycia zawłaszczając ekran tylko dla siebie. Jej portret Jackie Kennedy jest przy tym na tyle zniuansowany, pełen wewnętrznie sprzecznych emocji, wynikających z trudnej sytuacji, w której znalazła się jej bohaterka, że możemy spodziewać się co najmniej Oscarowej nominacji za tę porywającą rolę.
Kino

Dla Natalie Portman „Jackie” to osiągnięcie na miarę „Czarnego łabędzia”.
New York Daily News

W walce o Oscary Natalie Portman właśnie wysunęła się na prowadzenie.
JoBlo

Gwarantuje dreszcz emocji.
New Yorker

Stylowa i niezwykle inteligentna próba uczłowieczenia legendy.
Screen International

Zdjęcia i Wideo

Komentarze

maria2.03.2017, 21:46

film nudny do spania ciągnie się niemiłosiernie szkoda czasu sztuczność aż bije po oczach

Primo2.03.2017, 12:23

Beznadziejny film, strasznie się ciągnie, koszmarna nuda, sztuczność wylewa się z ekranu i kłuje w oczy. Powierzchowne rysy postaci, brak emocjonaloności, cały film czekałem na to "coś"- a tu niestety sam plastik. Drętwa gra aktorska na poziomie Trudnych Spraw. Dla ludzi którzy znają się na kinie i dużo widzieli, ten film jest po prostu mierny. Ocena 2/10 to max.

tiger21.02.2017, 23:17

Film bardzo słaby... praktycznie nic się nie dzieje. Reżyser chyba przecenił swoje możliwości biorąc się za taki temat. Co do roli... no cóż... jest dobrze zagrana ale jak dla mnie zbyt przerysowana. Zdecydowanie przerost formy nad treścią i tyle.

Anna Maria Martinez16.02.2017, 10:28

Świetna i niezwykle trudna do zagrania rola Natalie Portman.

do Anna11.02.2017, 12:28

Wracaj oglądać Barwy Szczęścia.

Anna3.02.2017, 18:48

Jak ja się męczyłam na tym filmie. Nudny i dołujący:( 2/10

dodaj komentarz